واشر لاستیکی

امروزه استفاده از قطعات لاستیکی و پلاستیکی در اکثر لوازم مصرفی و ابزار صنعتی به چشم می خورد و یکی از مهمترین آنها واشرهای لاستیکی می باشد که در انواع مختلف گسکت (اشکال اختصاصی)، واشر تخت، Tseal، Cring و ... موجود می باشند. واشرها یا گسکت‌های لاستیکی (یا همان کائوچویی) تولید آرون بسپار در لوله کشی‌های مخازن و پروژه های مربوط به آب نیز کاربرد دارند. نوع مسطح این گسکت‌ها می تواند از ورق لاستیکی بریده شوند. مدل تقویت شده با رینگ فلزی برای فشارهای بالا مناسب می‌باشد. در نوع تقویت شده می توان با جایگزین نمودن بخش لاستیکی از رینگ فلزی به دفعات استفاده نمود.

 

انواع واشر لاستیکی

قطعات لاستیکی یا قطعات کائوچو گستره ی کاربرد بسیار وسیعی در تمام صنایع روز دارند. دمپرها، آب بندها، درزگیرها، اورینگ ها، پکینگ ها، کاسه نمدها، گردگیرها، تایر، روکش سیم ها، عایق ها حرارتی و صوتی و الکتریکی، شلنگ ها، کانکتورها، واشرها و ... فقط بخشی از این گستره ی وسیع قطعات هستند. برای تهیه این محصولات در آرون بسپار از مواد اولیه و افزودنی های بسیاری نظیر (سیلیکون، NBR, EPDM, NR, CR, SBR, FKM viton, فلوئوروسیلیکون و ...) استفاده می شود که با ترکیب درصد های مشخص و متفاوت جهت کاربری در محیط های مختلف با افزودنی های مورد نیاز مخلوط شده و کامپاند یا آمیزه ی لاستیکی (کائوچو) را بوجود می آورند. این کامپاندها تحت فشار و دمای مشخصی در قالب ها با اشکال مختلف قابل قالبگیری بوده و در نهایت محصول مد نظر با آنها تولید خواهد شد. آرون بسپار با اتکا به دانش بومی موفق به تولید واشرهای لاستیکی از قبیل واشر ترمز سیم جمع کن جاروبرقی، واشر هیدرولیک، واشر پمپ هیدرولیک، واشر شلنگ روغن، انواع واشر در سوپاپ و...... شده است. از انواع واشر لاستیکی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • واشر لاستیکی سیلیکون (Silicon): گسکت سیلیکون دارای چسبندگی، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالائی است و گرید بهداشتی آن در صنایع غذایی، پزشکی، بهداشتی، داروئی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. گسکت های سیلیکونی در دماهای ۵۰- الی ۲۰۰+ درجه سانتیگراد پایدار بوده و تخریب نمی شوند.
  • واشر لاستیکی (FKM (viton: ­­­گسکت های وایتون (فلوئورو الاستومرها)، جهت استفاده در برابر حرارت، آب کلردار، اسیدها، بنزین، حلال های شیمیائی، گاز ترش، ازن، آتش و گرما که مقاومت بالائی دارد، استفاده می شود.
  • واشر لاستیک NBR : واشرهایی که از جنس اکریلو نیتریل بوتادین رابر ساخته میشوند بسته به درصد اکریلونیتریل لاستیک که هرچه بیشتر باشد مقاومت روغن مناسب تری خواهند داشت و درزگیرهای مناسبی برای موارد روغنی با دمای نسبتا بالا میباشند. دمای کاربری این لاستیک تا ۹۰ درجه سانتیگراد را برای طول عمر بالا تضمین مینماید.
  • واشر لاستیکی نئوپرن (Neoprene ): گسکت های نئوپرن یا کلروپرن (Chloroprene Rubber) خواص قابل توجهی از قبیل استحکام کششی، مقاومت محیطی، ضد مواد اسید و بازی، ضد روغن، ضد فشار، سایش و تنش و دارای مقاومت دمایی 40- الی 120+ درجه سانتیگراد است.
  • واشر لاستیکی اس بی آر (SBR): گسکت های SBR به طور کلی دارای قیمت تمام ششده ی مناسبی هستند و در مواردی که صرفه آب بندی و درزگیری و دمپ نیرو مد نظر باشد، اقتصادی ترین گزینه می باشند.

 

کاربرد واشرهای لاستیکی

برای عملکرد واشر به طور مؤثر و از بین بردن هرگونه نشتی، واشر باید به اندازه کافی فشرده شود تا سدی کامل ایجاد کند، این عمل باعث ایجاد مهر و موم محتویات می شود. علاوه بر این، واشرها با جدا کردن مفصل ها از سایش در برابر سطوح سخت و ایجاد اصطکاک، از قسمتهای متحرک محافظت می‌کنند. با توجه به اینکه واشرها فضایهای بین این دو سطح را پر می‌کند. آنها باید از موادی ساخته شوند که به راحتی تغییر شکل یافته و به طور کافی هرگونه بی‌نظمی را پر می‌کنند.برای آب‌بندی دقیق، از واشرهای لاستیکی که  بیشتر اوقات فشار بیشتری را تحمل می کنند و در اصطلاح مانایی فشار ( Compression set) کمتر و مناسب تری دارند استفاده می شود. همچنین در برخی موارد، برای تأمین مهر و موم بدون نشتی، باید درزگیر مناسب روی واشر اعمال شود.

 

 

 

logo-samandehi

ارتباط با ما

تلفن: 02157416017

همراه09128162036

کد پستی: 3313193775

احمدآباد مستوفی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

آرون بسپار

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آرون رایا بسپار می‌باشد.